ساخت قلیان در خانه تنها با استفاده از چند وسیله ساده، امکان پذیر است. از گذشته تا به الان کشیدن قلیان یکی از تفریحات اصلی در میان ایرانیان محسوب می‌شده است. اینکه قلیون کشیدن کار خوبی است و یا بد، موضوعی نیست که ما بخواهیم در این مطلب به آن پردازیم. درواقع می‌خواهیم نکاتی را به شما عنوان کنیم که در صورت دسترسی نداشتن به قلیان خود چگونه یک قلیون خانگی بسازید.

نحوه ساخت قلیون هایی که می‌خواهیم برای شما شرح دهیم تنها جنبه مصرفی دارد و به هیچ عنوان مناسب دکور و یا هدیه دادن!! نیست. در ادامه به معرفی و بررسی دو روش برای ساختن قلیان در منزلتان می‌پردازیم.

1. ساخت قلیان خانگی با مواد دور ریختنی

یکی از روش های ساخت قلیان در خانه با استفاده از مواد دور ریختنی است. بله درست خواندید، مواد دور ریختنی. شما با استفاده از بسیاری از وسایلی که روزانه اضافات آن را به دور می‌ریزید، می‌توانید یک قلیان خانگی بسازید. برای ساخت چنین قلیونی به مواد و ابزارهای زیر احتیاج دارید:

 • دو عدد بطری نوشابه خانواده
 • یک قوطی نوشابه (فلزی) یا آب میوه
 • یک میله فلزی
 • شلنگ یا نی
 • چسب مایع یا چسب حرارتی
 • در نوشابه
 • فویل آلومینیومی
 • و زغال و تنباکو

مراحل ساخت قلیون خانگی با بطری نوشابه

برای ساخت قلیان با استفاده از مواد دور ریختنی، ابتدا یک بطری نوشابه پلاستیکیِ خالی را تهیه کنید. قسمت دهانه بطری را همراه با بخش درب آن، برش دهید؛ این برش باید عمود بر سطح خارجی بدنه بطری صورت گیرد. بر روی بدنه بطری دیگر، در ناحیه نیمه بالایی آن، یک سوراخی به ابعاد حدود درب بطری اولی ایجاد کنید و سپس درب را با استفاده از چسب حرارتی یا چسب مایع به آن بچسبانید.

دقت داشته باشید که این قسمت به طور کامل با چسب بسته شود تا هوا از آن عبور نکند. بر روی درب نوشابه‌ای که به بدنه وصل کرده‌اید، سوراخی به اندازه عبور شلنگ یا نی سوراخ کنید و سپس نی را از آن عبور دهید. دقت داشته باشید که این قسمت نیز دارای منفذی برای عبور هوا نداشته باشد.

پس از آن میله‌ای از درب نوشابه بطری اصلی را به اندازۀ عبور میله‌ای سوراخ نمایید و میله را از آن عبور دهید. برای سوراخ کردن درب ها می‌توانید از هویه استفاده کنید. تا به اینجا ساخت تنه قلیان شما به اتمام رسید.

برتی ساخت سری قلیان به یک بطری فلزی نوشابه یا آب میوه احتیاج دارید. یک چهارم بالایی قوطی را با استفاده از کاتر ببرید و آنرا نگه دارید. روی آن چند سوراخ جهت هوا کشیدن زغال ها ایجاد کنید. این قسمت را هم به میله وصل کنید.

در آخرین مرحله، درون قوطی فلزی که در واقع حکم سری و کاسه را دارد، تنباکو ریخته، فویل آلومینیومی را روی آن کشیده و سوراخ هایی را با سوزن ایجاد کنید. زغال را روی فویل قرار داده و از قلیان دست ساز خانگی خود لذت ببرید.

2. ساخت قلیان با میوه

در برخی از روش های ساخت قلیان خانگی می‌توان با استفاده از خود میوه، یک قلیون طبیعی و البته یک بار مصرف ایجاد نمود. این میوه می‌تواند هر نوع میوه‌ای باشد و محدودیتی در رابطه با آن وجود ندارد. از جمله وسایل مورد نیاز برای ایجاد چنین قلیانی به شرح زیر است:

 • یک عدد سیب (یا هر میوه دیگری)
 • نی یا شلنگ پلاستیکی
 • قیچی
 • هویه یا میله برای ایجاد سوراخ
 • بطری نوشابه
 • کاتر یا قیچی
 • ورق آلومینیومی
 • و تنباکو و زغال

مراحل ساخت قلیون میوه‌ای

برای ساخت قلیان میوه‌ای از هر نوع می‌توانید استفاده کنید. تنها دقت داشته باشید که میوه موردنظر باید سالم، بدون له‌شدگی و تا جای ممکن سفت باشد. همچنین این میوه باید به اندازۀ متوسط، نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشد. از این طریق بهتر عملکرد ظرف را خواهد داشت.

توضیحاتی که در ادامه برای شما شرح داده می‌شود با استفاده از سیب است. برای این منظور سیب را تقریباً از نیمه یک چهارم آن ببرید و سه چهارم باقی مانده را نیز تا حدود ۱۳ mm سوراخ کنید. در قسمت وسط سیب نیز به اندازۀ قطر یک نی یا شلنگی که دارید با استفاده از پیچ گوشتی یا کارد، سوراخ کنید.

یک بطری نوشابه تهیه کرده و یک چهارم بالایی بطری نوشابه که شامل دهانه و درب هم می‌شود را برش دهید. نیمه پایینی که به شکل یک استوانه است را با استفاده از هویه ، یا یک میله داغ به اندازه‌ی عبور شلنگ، سوراخ کنید. اگر سوراخ ایجاد شده بیش از حد موردنظر بود آنرا با استفاده از چسب حرارتی بپوشانید.

شلنگ را از یک سر داخل سوراخ بطری نوشابه کرده و از سمت دیگر به سیب یا میوه‌ی مورد نظرتان که روی آن به اندازه شلنگ سوراخ ایجاد کرده بودید، متصل نمایید. سپس درون میوه را از تنباکو مورد نظر پر کرده، و روی آن را یک فویل آلومینیومی بکشید.

روی این فویل سوراخ هایی برای رد شدن هوا روی ورقه ایجاد کنید. در آخر روی فویلتان زغال گذاشته و از ساخت قلیان دستساز و خانگی خود لذت ببرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)