گلو زدن قلیان، مزه سوختگی دادن قلیون و گلو درد از جمله اتفاقاتیست که ممکن است طی قلیان کشیدن به وجود آید. این حالت زمانی ایجاد می‌شود که تنباکو دیگر طعم و بوی خوش خود را از دست داده و به دلیل حرارت بالای زغال ها سوخته باشد. گلو زدن قلیون چندان اتفاق خوشایندی نیست و باعث بوجود آمدن حس و حال ناخوشایندی در افرادی که درحال کشیدن قلیون بودند، شود.

اصلی ترین علت این رویداد همانطور که گفته شد، سوختن تنباکو است. همانطور که میدانید، کام و مزه‌ای که از قلیان به دست می‌آید از همین تنباکو است. حال اگر این ترکیب سوخته باشد دیگر نمیتواند اون طعم مطبوع را ایجاد نماید. این مسئله، یعنی سوختن تنباکو، خود در پی مواردی ایجاد میشود که برای رفع این مشکل باید آنها را برطرف نمود.

دلایل زدن گلو قلیان

سوختن تنباکو باعث ایجاد یک طمع بد و غیرخوشایندی در قلیون می‌شود. در این حالت گلو به دلیل استفاده از تنباکو سوخته می‌سوزد که اصطلاحاً به این حالت می‌گویند گلو می‌زند. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث سوختن تنباکو می‌شود. در ادامه به معرفی این دلایل و چگونگی برطرف کردن آنها می‌پردازیم.

زغال زیاد

زغال به منزله بنزین برای موتور است. درواقع برای آنکه بتوانید تنباکو را استعمال کنید باید آنرا با حرارت زغال گرم و داغ کنید. اگر این حرارت کمتر از حد موردنیاز باشد، تنباکو استعمال نشده و در بیان دیگر قلیان کام نمی‌دهد. خاموش شدن قلیان، دود ندادن، سرد شدن قلیان و … از دیگر مشکلات این حالت است.

حال اگر زغال ها بیش از حد لازم باشد، حرارت بوجود آمده نیز بیشتر خواهد شد. در این حالت تنباکو از حرارت زیاد می‌سوزد و طعم قلیان را به طور کل بد می‌کند. در نتیجه این رویداد، گلو زدن در حین قلیان کشیدن احساس می‌شود و بوی سوختگی نیز می‌آید.

به طور کل رعایت حد اعتدال در هر موردی مانند زغال گذاشتن برای قلیان، لازم است. مقدار زغال را باید باتوجه سطح سری قلیون باشد، چنانچه حس کردید در حین کام گرفتن کمی گلوی شما می‌سوزد یا میزند، از حجم زغال ها کم کرده و یا آنها را از یکدیگر فاصله دهید.

الببته علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، کیفیت زغال هم نقش بسیار مهمی دارد. در نتیجه بهتر است زغال خود را شرکت ها و برندهای معتبر خریداری کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

زیاد بودن و نامناسب بودن جای تنباکو

زیاد بودن حجم تنباکو و نامناسب بودن نحوه قرارگیری آن نیز باعث سوختن آن و زدن گلو در حین قلیان کشیدن می‌شود. زمانی که مقادیری از تنباکو روی هم قرار گیرند، مقادیر رویی آن به زغال نزدیک شده و می‌سوزد. در نتیجه مقادیر تنباکو باید کاملا متناسب با کاسه‌ای که در آن قرار می‌گیرد باشد و همچنین باید به خوبی پخش شود.

اگر تنباکو قلیون به مقدار مناسب هم باشد، اما به خوبی در کاسه جایگذاری نشده باشد ممکن است بسوزد. بدین معنا که تنباکو در یک نقطه انباشته شده باشد و به اصطلاح پر پر نباشد. در این حالت قسمت هایی از تنباکو به منبع حرارت یعنی زغال بسیار نزدیک شده و خواهد سوخت.

برای رفع این مشکل، تنباکو را به مقدار کافی و حتما با پراکندگی مناسب در کاسه قلیان قرار دهید. از این که تنباکو در یک محل انباشته شده باشد جلوگیری کنید.

زدن گلو در اثر فاصله نامناسب زغال با تنباکو در قلیان

زمانی تنباکو می‌سوزد و باعث زدن گلو در حین قلیان کشیدن می‌شود که یا مشکل از زغال باشد یا مشکل از تنباکو. اگر فاصله زغال با تنباکو های قلیون بسیار کم باشد، به عبارتی تنباکو بیش از حد به زغال نزدیک باشد، موجب سوختن آن می‌شود. بهتر است تنباکوها را کاملا در کاسه قلیان پخش کنید. همچنین از کاسه‌ای استفاده کنید که به اندازه کافی گود باشد.

سوراخ های فویل زیر زغال

بعضی از قلیان ها دارای سری های مخصوص با یک ورقه سوراخ دار هستند که دیگر لازم نیست برای آنها از فویل های آلومینیومی استفاده کنید. برخی دیگر از قلیان ها این سری ها را ندارند و باید از فویل های آلومینیومی استفاده نمود. برای این منظور باید با استفاده از سوزن یا یک شی تیز، سوراخ های متعددی روی فویل ایجاد کرد.

سوراخ ها در واقع محل ورود هوا و حرارت زغال به تنباکو هستند. بنابراین اگر سوراخ ها بیش از حد بزرگ باشند، حرارت زیادی از ذغال قلیان به سمت تنباکوها رفته و باعث سوختن آن می شود. برای رفع این مشکل باید سوراخ های کوچکتر و با پراکندگی مناسب ایجاد کنید. البته دقت داشته باشید که اگر سوراخ ها خیلی کوچک باشند، هوا نمی‌تواند به زغال و تنباکوها جریان داشته باشد.

استفاده بیش از حد از تنباکو

مدت زمان طولانی استفاده از قلیان باعث می‌شود کم کم تنباکویی که در آن استفاده شده، مصرف شود و در نتیجه بسوزد. پس بدیهی است که پس از 30 یا 40 دقیقه قلیان کشیدن، تنباکوها بسوزند و دیگر قلیان کام ندهد.

اگر باز هم قصد دارید قلیان روشن باشید و بکشید، باید تنباکو را عوض کنید. احتمالا در این مدت زغال ها نیز خاکستر شده و بهتر است آنها را نیز تعویض کنید.

4.2/5 - (5 امتیاز)